Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mitjanšo
mitjances
mitjanša
mitjancem
mitjanceu
mitjancen
Imperfet
mitjanšava
mitjanšaves
mitjanšava
mitjanšÓvem
mitjanšÓveu
mitjanšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mitjancÝ
mitjanšares
mitjanšÓ
mitjanšÓrem
mitjanšÓreu
mitjanšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mitjanšar
mitjanšar
mitjanšar
mitjanšar
mitjanšar
mitjanšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mitjanšarÚ
mitjanšarÓs
mitjanšarÓ
mitjanšarem
mitjanšareu
mitjanšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
Condicional
mitjanšaria
mitjanšaries
mitjanšaria
mitjanšarÝem
mitjanšarÝeu
mitjanšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mitjanci
mitjancis
mitjanci
mitjancem
mitjanceu
mitjancin
Imperfet
mitjancÚs
mitjancessis
mitjancÚs
mitjancÚssim
mitjancÚssiu
mitjancessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat
mitjanšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mitjanša

mitjanci
mitjancem
mitjanceu
mitjancin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mitjanšant
Participi
mitjanšat
mitjanšada
mitjanšats
mitjanšades