Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
miolo
mioles
miola
miolem
mioleu
miolen
Imperfet
miolava
miolaves
miolava
miolÓvem
miolÓveu
miolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
miolÝ
miolares
miolÓ
miolÓrem
miolÓreu
miolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
miolar
miolar
miolar
miolar
miolar
miolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
miolarÚ
miolarÓs
miolarÓ
miolarem
miolareu
miolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
Condicional
miolaria
miolaries
miolaria
miolarÝem
miolarÝeu
miolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mioli
miolis
mioli
miolem
mioleu
miolin
Imperfet
miolÚs
miolessis
miolÚs
miolÚssim
miolÚssiu
miolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat
miolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
miola

mioli
miolem
mioleu
miolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
miolant
Participi
miolat
miolada
miolats
miolades