Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
minimitzo
minimitzes
minimitza
minimitzem
minimitzeu
minimitzen
Imperfet
minimitzava
minimitzaves
minimitzava
minimitzŕvem
minimitzŕveu
minimitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
minimitzí
minimitzares
minimitzŕ
minimitzŕrem
minimitzŕreu
minimitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
minimitzar
minimitzar
minimitzar
minimitzar
minimitzar
minimitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
minimitzaré
minimitzarŕs
minimitzarŕ
minimitzarem
minimitzareu
minimitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
Condicional
minimitzaria
minimitzaries
minimitzaria
minimitzaríem
minimitzaríeu
minimitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
minimitzi
minimitzis
minimitzi
minimitzem
minimitzeu
minimitzin
Imperfet
minimitzés
minimitzessis
minimitzés
minimitzéssim
minimitzéssiu
minimitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat
minimitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
minimitza

minimitzi
minimitzem
minimitzeu
minimitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
minimitzant
Participi
minimitzat
minimitzada
minimitzats
minimitzades