Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
metjo
metges
metja
metgem
metgeu
metgen
Imperfet
metjava
metjaves
metjava
metjŕvem
metjŕveu
metjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
metgí
metjares
metjŕ
metjŕrem
metjŕreu
metjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
metjar
metjar
metjar
metjar
metjar
metjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
metjaré
metjarŕs
metjarŕ
metjarem
metjareu
metjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
Condicional
metjaria
metjaries
metjaria
metjaríem
metjaríeu
metjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
metgi
metgis
metgi
metgem
metgeu
metgin
Imperfet
metgés
metgessis
metgés
metgéssim
metgéssiu
metgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat
metjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
metja

metgi
metgem
metgeu
metgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
metjant
Participi
metjat
metjada
metjats
metjades