Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
metilo
metiles
metila
metilem
metileu
metilen
Imperfet
metilava
metilaves
metilava
metilÓvem
metilÓveu
metilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
metilÝ
metilares
metilÓ
metilÓrem
metilÓreu
metilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
metilar
metilar
metilar
metilar
metilar
metilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
metilarÚ
metilarÓs
metilarÓ
metilarem
metilareu
metilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
Condicional
metilaria
metilaries
metilaria
metilarÝem
metilarÝeu
metilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
metili
metilis
metili
metilem
metileu
metilin
Imperfet
metilÚs
metilessis
metilÚs
metilÚssim
metilÚssiu
metilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat
metilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
metila

metili
metilem
metileu
metilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
metilant
Participi
metilat
metilada
metilats
metilades