Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
medito
medites
medita
meditem
mediteu
mediten
Imperfet
meditava
meditaves
meditava
meditÓvem
meditÓveu
meditaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
meditÝ
meditares
meditÓ
meditÓrem
meditÓreu
meditaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
meditar
meditar
meditar
meditar
meditar
meditar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
meditarÚ
meditarÓs
meditarÓ
meditarem
meditareu
meditaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
Condicional
meditaria
meditaries
meditaria
meditarÝem
meditarÝeu
meditarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mediti
meditis
mediti
meditem
mediteu
meditin
Imperfet
meditÚs
meditessis
meditÚs
meditÚssim
meditÚssiu
meditessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat
meditat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
medita

mediti
meditem
mediteu
meditin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
meditant
Participi
meditat
meditada
meditats
meditades