Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mato
mates
mata
matem
mateu
maten
Imperfet
matava
mataves
matava
matÓvem
matÓveu
mataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
matat
matat
matat
matat
matat
matat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
matat
matat
matat
matat
matat
matat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
matÝ
matares
matÓ
matÓrem
matÓreu
mataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
matat
matat
matat
matat
matat
matat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
matar
matar
matar
matar
matar
matar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
matat
matat
matat
matat
matat
matat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
matarÚ
matarÓs
matarÓ
matarem
matareu
mataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
matat
matat
matat
matat
matat
matat
Condicional
mataria
mataries
mataria
matarÝem
matarÝeu
matarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
matat
matat
matat
matat
matat
matat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mati
matis
mati
matem
mateu
matin
Imperfet
matÚs
matessis
matÚs
matÚssim
matÚssiu
matessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
matat
matat
matat
matat
matat
matat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
matat
matat
matat
matat
matat
matat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mata

mati
matem
mateu
matin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
matant
Participi
matat
matada
matats
matades