Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mallo
malles
malla
mallem
malleu
mallen
Imperfet
mallava
mallaves
mallava
mallÓvem
mallÓveu
mallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mallÝ
mallares
mallÓ
mallÓrem
mallÓreu
mallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mallar
mallar
mallar
mallar
mallar
mallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mallarÚ
mallarÓs
mallarÓ
mallarem
mallareu
mallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
Condicional
mallaria
mallaries
mallaria
mallarÝem
mallarÝeu
mallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
malli
mallis
malli
mallem
malleu
mallin
Imperfet
mallÚs
mallessis
mallÚs
mallÚssim
mallÚssiu
mallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat
mallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
malla

malli
mallem
malleu
mallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mallant
Participi
mallat
mallada
mallats
mallades