Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
maleeixo
maleeixes
maleeix
male´m
male´u
maleeixen
Imperfet
male´a
male´es
male´a
maleÝem
maleÝeu
male´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
maleÝ
male´res
maleÝ
maleÝrem
maleÝreu
male´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
maleir
maleir
maleir
maleir
maleir
maleir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
maleirÚ
maleirÓs
maleirÓ
maleirem
maleireu
maleiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
Condicional
maleiria
maleiries
maleiria
maleirÝem
maleirÝeu
maleirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
maleeixi
maleeixis
maleeixi
male´m
male´u
maleeixin
Imperfet
maleÝs
male´ssis
maleÝs
maleÝssim
maleÝssiu
male´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t
male´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
maleeix

maleeixi
male´m
male´u
maleeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
maleint
Participi
male´t
male´da
male´ts
male´des