Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
malaconsello
malaconselles
malaconsella
malaconsellem
malaconselleu
malaconsellen
Imperfet
malaconsellava
malaconsellaves
malaconsellava
malaconsellÓvem
malaconsellÓveu
malaconsellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
malaconsellÝ
malaconsellares
malaconsellÓ
malaconsellÓrem
malaconsellÓreu
malaconsellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
malaconsellar
malaconsellar
malaconsellar
malaconsellar
malaconsellar
malaconsellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
malaconsellarÚ
malaconsellarÓs
malaconsellarÓ
malaconsellarem
malaconsellareu
malaconsellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
Condicional
malaconsellaria
malaconsellaries
malaconsellaria
malaconsellarÝem
malaconsellarÝeu
malaconsellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
malaconselli
malaconsellis
malaconselli
malaconsellem
malaconselleu
malaconsellin
Imperfet
malaconsellÚs
malaconsellessis
malaconsellÚs
malaconsellÚssim
malaconsellÚssiu
malaconsellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat
malaconsellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
malaconsella

malaconselli
malaconsellem
malaconselleu
malaconsellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
malaconsellant
Participi
malaconsellat
malaconsellada
malaconsellats
malaconsellades