Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mašono
mašones
mašona
mašonem
mašoneu
mašonen
Imperfet
mašonava
mašonaves
mašonava
mašonÓvem
mašonÓveu
mašonaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mašonÝ
mašonares
mašonÓ
mašonÓrem
mašonÓreu
mašonaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mašonar
mašonar
mašonar
mašonar
mašonar
mašonar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mašonarÚ
mašonarÓs
mašonarÓ
mašonarem
mašonareu
mašonaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
Condicional
mašonaria
mašonaries
mašonaria
mašonarÝem
mašonarÝeu
mašonarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mašoni
mašonis
mašoni
mašonem
mašoneu
mašonin
Imperfet
mašonÚs
mašonessis
mašonÚs
mašonÚssim
mašonÚssiu
mašonessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat
mašonat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mašona

mašoni
mašonem
mašoneu
mašonin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mašonant
Participi
mašonat
mašonada
mašonats
mašonades