Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mašolo
mašoles
mašola
mašolem
mašoleu
mašolen
Imperfet
mašolava
mašolaves
mašolava
mašolÓvem
mašolÓveu
mašolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mašolÝ
mašolares
mašolÓ
mašolÓrem
mašolÓreu
mašolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mašolar
mašolar
mašolar
mašolar
mašolar
mašolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mašolarÚ
mašolarÓs
mašolarÓ
mašolarem
mašolareu
mašolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
Condicional
mašolaria
mašolaries
mašolaria
mašolarÝem
mašolarÝeu
mašolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mašoli
mašolis
mašoli
mašolem
mašoleu
mašolin
Imperfet
mašolÚs
mašolessis
mašolÚs
mašolÚssim
mašolÚssiu
mašolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat
mašolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mašola

mašoli
mašolem
mašoleu
mašolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mašolant
Participi
mašolat
mašolada
mašolats
mašolades