Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
localitzo
localitzes
localitza
localitzem
localitzeu
localitzen
Imperfet
localitzava
localitzaves
localitzava
localitzŕvem
localitzŕveu
localitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
localitzí
localitzares
localitzŕ
localitzŕrem
localitzŕreu
localitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
localitzar
localitzar
localitzar
localitzar
localitzar
localitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
localitzaré
localitzarŕs
localitzarŕ
localitzarem
localitzareu
localitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
Condicional
localitzaria
localitzaries
localitzaria
localitzaríem
localitzaríeu
localitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
localitzi
localitzis
localitzi
localitzem
localitzeu
localitzin
Imperfet
localitzés
localitzessis
localitzés
localitzéssim
localitzéssiu
localitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat
localitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
localitza

localitzi
localitzem
localitzeu
localitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
localitzant
Participi
localitzat
localitzada
localitzats
localitzades