Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llussio
llussies
llussia
llussiem
llussieu
llussien
Imperfet
llussiava
llussiaves
llussiava
llussiÓvem
llussiÓveu
llussiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llussiÝ
llussiares
llussiÓ
llussiÓrem
llussiÓreu
llussiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llussiar
llussiar
llussiar
llussiar
llussiar
llussiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llussiarÚ
llussiarÓs
llussiarÓ
llussiarem
llussiareu
llussiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
Condicional
llussiaria
llussiaries
llussiaria
llussiarÝem
llussiarÝeu
llussiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llussi´
llussi´s
llussi´
llussiem
llussieu
llussi´n
Imperfet
llussiÚs
llussiessis
llussiÚs
llussiÚssim
llussiÚssiu
llussiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat
llussiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llussia

llussi´
llussiem
llussieu
llussi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llussiant
Participi
llussiat
llussiada
llussiats
llussiades