Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llueixo
llueixes
llueix
llu´m
llu´u
llueixen
Imperfet
llu´a
llu´es
llu´a
lluÝem
lluÝeu
llu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
lluÝ
llu´res
lluÝ
lluÝrem
lluÝreu
llu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
lluir
lluir
lluir
lluir
lluir
lluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
lluirÚ
lluirÓs
lluirÓ
lluirem
lluireu
lluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
Condicional
lluiria
lluiries
lluiria
lluirÝem
lluirÝeu
lluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llueixi
llueixis
llueixi
llu´m
llu´u
llueixin
Imperfet
lluÝs
llu´ssis
lluÝs
lluÝssim
lluÝssiu
llu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t
llu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llueix

llueixi
llu´m
llu´u
llueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
lluint
Participi
llu´t
llu´da
llu´ts
llu´des