Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llofro
llofres
llofra
llofrem
llofreu
llofren
Imperfet
llofrava
llofraves
llofrava
llofràvem
llofràveu
llofraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llofrí
llofrares
llofrà
llofràrem
llofràreu
llofraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llofrar
llofrar
llofrar
llofrar
llofrar
llofrar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llofraré
llofraràs
llofrarà
llofrarem
llofrareu
llofraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
Condicional
llofraria
llofraries
llofraria
llofraríem
llofraríeu
llofrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llofri
llofris
llofri
llofrem
llofreu
llofrin
Imperfet
llofrés
llofressis
llofrés
llofréssim
llofréssiu
llofressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat
llofrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llofra

llofri
llofrem
llofreu
llofrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llofrant
Participi
llofrat
llofrada
llofrats
llofrades