Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lliberto
llibertes
lliberta
llibertem
lliberteu
lliberten
Imperfet
llibertava
llibertaves
llibertava
llibertÓvem
llibertÓveu
llibertaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llibertÝ
llibertares
llibertÓ
llibertÓrem
llibertÓreu
llibertaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llibertar
llibertar
llibertar
llibertar
llibertar
llibertar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llibertarÚ
llibertarÓs
llibertarÓ
llibertarem
llibertareu
llibertaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
Condicional
llibertaria
llibertaries
llibertaria
llibertarÝem
llibertarÝeu
llibertarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lliberti
llibertis
lliberti
llibertem
lliberteu
llibertin
Imperfet
llibertÚs
llibertessis
llibertÚs
llibertÚssim
llibertÚssiu
llibertessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat
llibertat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
lliberta

lliberti
llibertem
lliberteu
llibertin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llibertant
Participi
llibertat
llibertada
llibertats
llibertades