Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llenyo
llenyes
llenya
llenyem
llenyeu
llenyen
Imperfet
llenyava
llenyaves
llenyava
llenyŕvem
llenyŕveu
llenyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llenyí
llenyares
llenyŕ
llenyŕrem
llenyŕreu
llenyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llenyar
llenyar
llenyar
llenyar
llenyar
llenyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llenyaré
llenyarŕs
llenyarŕ
llenyarem
llenyareu
llenyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
Condicional
llenyaria
llenyaries
llenyaria
llenyaríem
llenyaríeu
llenyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llenyi
llenyis
llenyi
llenyem
llenyeu
llenyin
Imperfet
llenyés
llenyessis
llenyés
llenyéssim
llenyéssiu
llenyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat
llenyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llenya

llenyi
llenyem
llenyeu
llenyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llenyant
Participi
llenyat
llenyada
llenyats
llenyades