Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llenšo
llences
llenša
llencem
llenceu
llencen
Imperfet
llenšava
llenšaves
llenšava
llenšÓvem
llenšÓveu
llenšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llencÝ
llenšares
llenšÓ
llenšÓrem
llenšÓreu
llenšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llenšar
llenšar
llenšar
llenšar
llenšar
llenšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llenšarÚ
llenšarÓs
llenšarÓ
llenšarem
llenšareu
llenšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
Condicional
llenšaria
llenšaries
llenšaria
llenšarÝem
llenšarÝeu
llenšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llenci
llencis
llenci
llencem
llenceu
llencin
Imperfet
llencÚs
llencessis
llencÚs
llencÚssim
llencÚssiu
llencessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat
llenšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llenša

llenci
llencem
llenceu
llencin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llenšant
Participi
llenšat
llenšada
llenšats
llenšades