Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llatinitzo
llatinitzes
llatinitza
llatinitzem
llatinitzeu
llatinitzen
Imperfet
llatinitzava
llatinitzaves
llatinitzava
llatinitzŕvem
llatinitzŕveu
llatinitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llatinitzí
llatinitzares
llatinitzŕ
llatinitzŕrem
llatinitzŕreu
llatinitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llatinitzar
llatinitzar
llatinitzar
llatinitzar
llatinitzar
llatinitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llatinitzaré
llatinitzarŕs
llatinitzarŕ
llatinitzarem
llatinitzareu
llatinitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
Condicional
llatinitzaria
llatinitzaries
llatinitzaria
llatinitzaríem
llatinitzaríeu
llatinitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llatinitzi
llatinitzis
llatinitzi
llatinitzem
llatinitzeu
llatinitzin
Imperfet
llatinitzés
llatinitzessis
llatinitzés
llatinitzéssim
llatinitzéssiu
llatinitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat
llatinitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llatinitza

llatinitzi
llatinitzem
llatinitzeu
llatinitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llatinitzant
Participi
llatinitzat
llatinitzada
llatinitzats
llatinitzades