Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llasto
llastes
llasta
llastem
llasteu
llasten
Imperfet
llastava
llastaves
llastava
llastÓvem
llastÓveu
llastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llastÝ
llastares
llastÓ
llastÓrem
llastÓreu
llastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llastar
llastar
llastar
llastar
llastar
llastar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llastarÚ
llastarÓs
llastarÓ
llastarem
llastareu
llastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
Condicional
llastaria
llastaries
llastaria
llastarÝem
llastarÝeu
llastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llasti
llastis
llasti
llastem
llasteu
llastin
Imperfet
llastÚs
llastessis
llastÚs
llastÚssim
llastÚssiu
llastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat
llastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llasta

llasti
llastem
llasteu
llastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llastant
Participi
llastat
llastada
llastats
llastades