Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llanšo
llances
llanša
llancem
llanceu
llancen
Imperfet
llanšava
llanšaves
llanšava
llanšÓvem
llanšÓveu
llanšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llancÝ
llanšares
llanšÓ
llanšÓrem
llanšÓreu
llanšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llanšar
llanšar
llanšar
llanšar
llanšar
llanšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llanšarÚ
llanšarÓs
llanšarÓ
llanšarem
llanšareu
llanšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
Condicional
llanšaria
llanšaries
llanšaria
llanšarÝem
llanšarÝeu
llanšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llanci
llancis
llanci
llancem
llanceu
llancin
Imperfet
llancÚs
llancessis
llancÚs
llancÚssim
llancÚssiu
llancessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat
llanšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llanša

llanci
llancem
llanceu
llancin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llanšant
Participi
llanšat
llanšada
llanšats
llanšades