Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lladrunyo
lladrunyes
lladrunya
lladrunyem
lladrunyeu
lladrunyen
Imperfet
lladrunyava
lladrunyaves
lladrunyava
lladrunyŕvem
lladrunyŕveu
lladrunyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
lladrunyí
lladrunyares
lladrunyŕ
lladrunyŕrem
lladrunyŕreu
lladrunyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
lladrunyar
lladrunyar
lladrunyar
lladrunyar
lladrunyar
lladrunyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
lladrunyaré
lladrunyarŕs
lladrunyarŕ
lladrunyarem
lladrunyareu
lladrunyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
Condicional
lladrunyaria
lladrunyaries
lladrunyaria
lladrunyaríem
lladrunyaríeu
lladrunyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lladrunyi
lladrunyis
lladrunyi
lladrunyem
lladrunyeu
lladrunyin
Imperfet
lladrunyés
lladrunyessis
lladrunyés
lladrunyéssim
lladrunyéssiu
lladrunyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat
lladrunyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
lladrunya

lladrunyi
lladrunyem
lladrunyeu
lladrunyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
lladrunyant
Participi
lladrunyat
lladrunyada
lladrunyats
lladrunyades