Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llašo
llaces
llaša
llacem
llaceu
llacen
Imperfet
llašava
llašaves
llašava
llašÓvem
llašÓveu
llašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
llacÝ
llašares
llašÓ
llašÓrem
llašÓreu
llašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
llašar
llašar
llašar
llašar
llašar
llašar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
llašarÚ
llašarÓs
llašarÓ
llašarem
llašareu
llašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
Condicional
llašaria
llašaries
llašaria
llašarÝem
llašarÝeu
llašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
llaci
llacis
llaci
llacem
llaceu
llacin
Imperfet
llacÚs
llacessis
llacÚs
llacÚssim
llacÚssiu
llacessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat
llašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
llaša

llaci
llacem
llaceu
llacin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
llašant
Participi
llašat
llašada
llašats
llašades