Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
limito
limites
limita
limitem
limiteu
limiten
Imperfet
limitava
limitaves
limitava
limitÓvem
limitÓveu
limitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
limitÝ
limitares
limitÓ
limitÓrem
limitÓreu
limitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
limitar
limitar
limitar
limitar
limitar
limitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
limitarÚ
limitarÓs
limitarÓ
limitarem
limitareu
limitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
Condicional
limitaria
limitaries
limitaria
limitarÝem
limitarÝeu
limitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
limiti
limitis
limiti
limitem
limiteu
limitin
Imperfet
limitÚs
limitessis
limitÚs
limitÚssim
limitÚssiu
limitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat
limitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
limita

limiti
limitem
limiteu
limitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
limitant
Participi
limitat
limitada
limitats
limitades