Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lexicalitzo
lexicalitzes
lexicalitza
lexicalitzem
lexicalitzeu
lexicalitzen
Imperfet
lexicalitzava
lexicalitzaves
lexicalitzava
lexicalitzÓvem
lexicalitzÓveu
lexicalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
lexicalitzÝ
lexicalitzares
lexicalitzÓ
lexicalitzÓrem
lexicalitzÓreu
lexicalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
lexicalitzar
lexicalitzar
lexicalitzar
lexicalitzar
lexicalitzar
lexicalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
lexicalitzarÚ
lexicalitzarÓs
lexicalitzarÓ
lexicalitzarem
lexicalitzareu
lexicalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
Condicional
lexicalitzaria
lexicalitzaries
lexicalitzaria
lexicalitzarÝem
lexicalitzarÝeu
lexicalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lexicalitzi
lexicalitzis
lexicalitzi
lexicalitzem
lexicalitzeu
lexicalitzin
Imperfet
lexicalitzÚs
lexicalitzessis
lexicalitzÚs
lexicalitzÚssim
lexicalitzÚssiu
lexicalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat
lexicalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
lexicalitza

lexicalitzi
lexicalitzem
lexicalitzeu
lexicalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
lexicalitzant
Participi
lexicalitzat
lexicalitzada
lexicalitzats
lexicalitzades