Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
legislo
legisles
legisla
legislem
legisleu
legislen
Imperfet
legislava
legislaves
legislava
legislÓvem
legislÓveu
legislaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
legislÝ
legislares
legislÓ
legislÓrem
legislÓreu
legislaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
legislar
legislar
legislar
legislar
legislar
legislar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
legislarÚ
legislarÓs
legislarÓ
legislarem
legislareu
legislaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
Condicional
legislaria
legislaries
legislaria
legislarÝem
legislarÝeu
legislarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
legisli
legislis
legisli
legislem
legisleu
legislin
Imperfet
legislÚs
legislessis
legislÚs
legislÚssim
legislÚssiu
legislessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat
legislat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
legisla

legisli
legislem
legisleu
legislin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
legislant
Participi
legislat
legislada
legislats
legislades