Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
legalitzo
legalitzes
legalitza
legalitzem
legalitzeu
legalitzen
Imperfet
legalitzava
legalitzaves
legalitzava
legalitzŕvem
legalitzŕveu
legalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
legalitzí
legalitzares
legalitzŕ
legalitzŕrem
legalitzŕreu
legalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
legalitzar
legalitzar
legalitzar
legalitzar
legalitzar
legalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
legalitzaré
legalitzarŕs
legalitzarŕ
legalitzarem
legalitzareu
legalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
Condicional
legalitzaria
legalitzaries
legalitzaria
legalitzaríem
legalitzaríeu
legalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
legalitzi
legalitzis
legalitzi
legalitzem
legalitzeu
legalitzin
Imperfet
legalitzés
legalitzessis
legalitzés
legalitzéssim
legalitzéssiu
legalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat
legalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
legalitza

legalitzi
legalitzem
legalitzeu
legalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
legalitzant
Participi
legalitzat
legalitzada
legalitzats
legalitzades