Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lateralitzo
lateralitzes
lateralitza
lateralitzem
lateralitzeu
lateralitzen
Imperfet
lateralitzava
lateralitzaves
lateralitzava
lateralitzŕvem
lateralitzŕveu
lateralitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
lateralitzí
lateralitzares
lateralitzŕ
lateralitzŕrem
lateralitzŕreu
lateralitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
lateralitzar
lateralitzar
lateralitzar
lateralitzar
lateralitzar
lateralitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
lateralitzaré
lateralitzarŕs
lateralitzarŕ
lateralitzarem
lateralitzareu
lateralitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
Condicional
lateralitzaria
lateralitzaries
lateralitzaria
lateralitzaríem
lateralitzaríeu
lateralitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lateralitzi
lateralitzis
lateralitzi
lateralitzem
lateralitzeu
lateralitzin
Imperfet
lateralitzés
lateralitzessis
lateralitzés
lateralitzéssim
lateralitzéssiu
lateralitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat
lateralitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
lateralitza

lateralitzi
lateralitzem
lateralitzeu
lateralitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
lateralitzant
Participi
lateralitzat
lateralitzada
lateralitzats
lateralitzades