Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lamento
lamentes
lamenta
lamentem
lamenteu
lamenten
Imperfet
lamentava
lamentaves
lamentava
lamentÓvem
lamentÓveu
lamentaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
lamentÝ
lamentares
lamentÓ
lamentÓrem
lamentÓreu
lamentaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
lamentar
lamentar
lamentar
lamentar
lamentar
lamentar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
lamentarÚ
lamentarÓs
lamentarÓ
lamentarem
lamentareu
lamentaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
Condicional
lamentaria
lamentaries
lamentaria
lamentarÝem
lamentarÝeu
lamentarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
lamenti
lamentis
lamenti
lamentem
lamenteu
lamentin
Imperfet
lamentÚs
lamentessis
lamentÚs
lamentÚssim
lamentÚssiu
lamentessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat
lamentat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
lamenta

lamenti
lamentem
lamenteu
lamentin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
lamentant
Participi
lamentat
lamentada
lamentats
lamentades