Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
jutjo
jutges
jutja
jutgem
jutgeu
jutgen
Imperfet
jutjava
jutjaves
jutjava
jutjŕvem
jutjŕveu
jutjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
jutgí
jutjares
jutjŕ
jutjŕrem
jutjŕreu
jutjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
jutjar
jutjar
jutjar
jutjar
jutjar
jutjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
jutjaré
jutjarŕs
jutjarŕ
jutjarem
jutjareu
jutjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
Condicional
jutjaria
jutjaries
jutjaria
jutjaríem
jutjaríeu
jutjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
jutgi
jutgis
jutgi
jutgem
jutgeu
jutgin
Imperfet
jutgés
jutgessis
jutgés
jutgéssim
jutgéssiu
jutgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat
jutjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
jutja

jutgi
jutgem
jutgeu
jutgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
jutjant
Participi
jutjat
jutjada
jutjats
jutjades