Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
juda´tzo
juda´tzes
juda´tza
juda´tzem
juda´tzeu
juda´tzen
Imperfet
juda´tzava
juda´tzaves
juda´tzava
juda´tzÓvem
juda´tzÓveu
juda´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
juda´tzÝ
juda´tzares
juda´tzÓ
juda´tzÓrem
juda´tzÓreu
juda´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
juda´tzar
juda´tzar
juda´tzar
juda´tzar
juda´tzar
juda´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
juda´tzarÚ
juda´tzarÓs
juda´tzarÓ
juda´tzarem
juda´tzareu
juda´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
Condicional
juda´tzaria
juda´tzaries
juda´tzaria
juda´tzarÝem
juda´tzarÝeu
juda´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
juda´tzi
juda´tzis
juda´tzi
juda´tzem
juda´tzeu
juda´tzin
Imperfet
juda´tzÚs
juda´tzessis
juda´tzÚs
juda´tzÚssim
juda´tzÚssiu
juda´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat
juda´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
juda´tza

juda´tzi
juda´tzem
juda´tzeu
juda´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
juda´tzant
Participi
juda´tzat
juda´tzada
juda´tzats
juda´tzades