Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
isomeritzo
isomeritzes
isomeritza
isomeritzem
isomeritzeu
isomeritzen
Imperfet
isomeritzava
isomeritzaves
isomeritzava
isomeritzŕvem
isomeritzŕveu
isomeritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
isomeritzí
isomeritzares
isomeritzŕ
isomeritzŕrem
isomeritzŕreu
isomeritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
isomeritzar
isomeritzar
isomeritzar
isomeritzar
isomeritzar
isomeritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
isomeritzaré
isomeritzarŕs
isomeritzarŕ
isomeritzarem
isomeritzareu
isomeritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
Condicional
isomeritzaria
isomeritzaries
isomeritzaria
isomeritzaríem
isomeritzaríeu
isomeritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
isomeritzi
isomeritzis
isomeritzi
isomeritzem
isomeritzeu
isomeritzin
Imperfet
isomeritzés
isomeritzessis
isomeritzés
isomeritzéssim
isomeritzéssiu
isomeritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat
isomeritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
isomeritza

isomeritzi
isomeritzem
isomeritzeu
isomeritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
isomeritzant
Participi
isomeritzat
isomeritzada
isomeritzats
isomeritzades