Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ironitzo
ironitzes
ironitza
ironitzem
ironitzeu
ironitzen
Imperfet
ironitzava
ironitzaves
ironitzava
ironitzŕvem
ironitzŕveu
ironitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ironitzí
ironitzares
ironitzŕ
ironitzŕrem
ironitzŕreu
ironitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ironitzar
ironitzar
ironitzar
ironitzar
ironitzar
ironitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ironitzaré
ironitzarŕs
ironitzarŕ
ironitzarem
ironitzareu
ironitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
Condicional
ironitzaria
ironitzaries
ironitzaria
ironitzaríem
ironitzaríeu
ironitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ironitzi
ironitzis
ironitzi
ironitzem
ironitzeu
ironitzin
Imperfet
ironitzés
ironitzessis
ironitzés
ironitzéssim
ironitzéssiu
ironitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat
ironitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ironitza

ironitzi
ironitzem
ironitzeu
ironitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ironitzant
Participi
ironitzat
ironitzada
ironitzats
ironitzades