Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ionitzo
ionitzes
ionitza
ionitzem
ionitzeu
ionitzen
Imperfet
ionitzava
ionitzaves
ionitzava
ionitzŕvem
ionitzŕveu
ionitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ionitzí
ionitzares
ionitzŕ
ionitzŕrem
ionitzŕreu
ionitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ionitzar
ionitzar
ionitzar
ionitzar
ionitzar
ionitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ionitzaré
ionitzarŕs
ionitzarŕ
ionitzarem
ionitzareu
ionitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
Condicional
ionitzaria
ionitzaries
ionitzaria
ionitzaríem
ionitzaríeu
ionitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ionitzi
ionitzis
ionitzi
ionitzem
ionitzeu
ionitzin
Imperfet
ionitzés
ionitzessis
ionitzés
ionitzéssim
ionitzéssiu
ionitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat
ionitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ionitza

ionitzi
ionitzem
ionitzeu
ionitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ionitzant
Participi
ionitzat
ionitzada
ionitzats
ionitzades