Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ioditzo
ioditzes
ioditza
ioditzem
ioditzeu
ioditzen
Imperfet
ioditzava
ioditzaves
ioditzava
ioditzŕvem
ioditzŕveu
ioditzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ioditzí
ioditzares
ioditzŕ
ioditzŕrem
ioditzŕreu
ioditzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ioditzar
ioditzar
ioditzar
ioditzar
ioditzar
ioditzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ioditzaré
ioditzarŕs
ioditzarŕ
ioditzarem
ioditzareu
ioditzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
Condicional
ioditzaria
ioditzaries
ioditzaria
ioditzaríem
ioditzaríeu
ioditzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ioditzi
ioditzis
ioditzi
ioditzem
ioditzeu
ioditzin
Imperfet
ioditzés
ioditzessis
ioditzés
ioditzéssim
ioditzéssiu
ioditzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat
ioditzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ioditza

ioditzi
ioditzem
ioditzeu
ioditzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ioditzant
Participi
ioditzat
ioditzada
ioditzats
ioditzades