Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
intueixo
intueixes
intueix
intu´m
intu´u
intueixen
Imperfet
intu´a
intu´es
intu´a
intuÝem
intuÝeu
intu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
intuÝ
intu´res
intuÝ
intuÝrem
intuÝreu
intu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
intuir
intuir
intuir
intuir
intuir
intuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
intuirÚ
intuirÓs
intuirÓ
intuirem
intuireu
intuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
Condicional
intuiria
intuiries
intuiria
intuirÝem
intuirÝeu
intuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
intueixi
intueixis
intueixi
intu´m
intu´u
intueixin
Imperfet
intuÝs
intu´ssis
intuÝs
intuÝssim
intuÝssiu
intu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t
intu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
intueix

intueixi
intu´m
intu´u
intueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
intuint
Participi
intu´t
intu´da
intu´ts
intu´des