Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
institueixo
institueixes
institueix
institu´m
institu´u
institueixen
Imperfet
institu´a
institu´es
institu´a
instituÝem
instituÝeu
institu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
instituÝ
institu´res
instituÝ
instituÝrem
instituÝreu
institu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
instituir
instituir
instituir
instituir
instituir
instituir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
instituirÚ
instituirÓs
instituirÓ
instituirem
instituireu
instituiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
Condicional
instituiria
instituiries
instituiria
instituirÝem
instituirÝeu
instituirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
institueixi
institueixis
institueixi
institu´m
institu´u
institueixin
Imperfet
instituÝs
institu´ssis
instituÝs
instituÝssim
instituÝssiu
institu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t
institu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
institueix

institueixi
institu´m
institu´u
institueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
instituint
Participi
institu´t
institu´da
institu´ts
institu´des