Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
institucionalitzo
institucionalitzes
institucionalitza
institucionalitzem
institucionalitzeu
institucionalitzen
Imperfet
institucionalitzava
institucionalitzaves
institucionalitzava
institucionalitzŕvem
institucionalitzŕveu
institucionalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
institucionalitzí
institucionalitzares
institucionalitzŕ
institucionalitzŕrem
institucionalitzŕreu
institucionalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
institucionalitzar
institucionalitzar
institucionalitzar
institucionalitzar
institucionalitzar
institucionalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
institucionalitzaré
institucionalitzarŕs
institucionalitzarŕ
institucionalitzarem
institucionalitzareu
institucionalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
Condicional
institucionalitzaria
institucionalitzaries
institucionalitzaria
institucionalitzaríem
institucionalitzaríeu
institucionalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
institucionalitzi
institucionalitzis
institucionalitzi
institucionalitzem
institucionalitzeu
institucionalitzin
Imperfet
institucionalitzés
institucionalitzessis
institucionalitzés
institucionalitzéssim
institucionalitzéssiu
institucionalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat
institucionalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
institucionalitza

institucionalitzi
institucionalitzem
institucionalitzeu
institucionalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
institucionalitzant
Participi
institucionalitzat
institucionalitzada
institucionalitzats
institucionalitzades