Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
instilˇlo
instilˇles
instilˇla
instilˇlem
instilˇleu
instilˇlen
Imperfet
instilˇlava
instilˇlaves
instilˇlava
instilˇlŕvem
instilˇlŕveu
instilˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
instilˇlí
instilˇlares
instilˇlŕ
instilˇlŕrem
instilˇlŕreu
instilˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
instilˇlar
instilˇlar
instilˇlar
instilˇlar
instilˇlar
instilˇlar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
instilˇlaré
instilˇlarŕs
instilˇlarŕ
instilˇlarem
instilˇlareu
instilˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
Condicional
instilˇlaria
instilˇlaries
instilˇlaria
instilˇlaríem
instilˇlaríeu
instilˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
instilˇli
instilˇlis
instilˇli
instilˇlem
instilˇleu
instilˇlin
Imperfet
instilˇlés
instilˇlessis
instilˇlés
instilˇléssim
instilˇléssiu
instilˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat
instilˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
instilˇla

instilˇli
instilˇlem
instilˇleu
instilˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
instilˇlant
Participi
instilˇlat
instilˇlada
instilˇlats
instilˇlades