Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
insto
instes
insta
instem
insteu
insten
Imperfet
instava
instaves
instava
instÓvem
instÓveu
instaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
instat
instat
instat
instat
instat
instat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
instat
instat
instat
instat
instat
instat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
instÝ
instares
instÓ
instÓrem
instÓreu
instaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
instat
instat
instat
instat
instat
instat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
instar
instar
instar
instar
instar
instar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
instat
instat
instat
instat
instat
instat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
instarÚ
instarÓs
instarÓ
instarem
instareu
instaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
instat
instat
instat
instat
instat
instat
Condicional
instaria
instaries
instaria
instarÝem
instarÝeu
instarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
instat
instat
instat
instat
instat
instat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
insti
instis
insti
instem
insteu
instin
Imperfet
instÚs
instessis
instÚs
instÚssim
instÚssiu
instessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
instat
instat
instat
instat
instat
instat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
instat
instat
instat
instat
instat
instat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
insta

insti
instem
insteu
instin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
instant
Participi
instat
instada
instats
instades