Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
insaculo
insacules
insacula
insaculem
insaculeu
insaculen
Imperfet
insaculava
insaculaves
insaculava
insaculÓvem
insaculÓveu
insaculaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
insaculÝ
insaculares
insaculÓ
insaculÓrem
insaculÓreu
insacularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
insacular
insacular
insacular
insacular
insacular
insacular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
insacularÚ
insacularÓs
insacularÓ
insacularem
insaculareu
insacularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
Condicional
insacularia
insacularies
insacularia
insacularÝem
insacularÝeu
insacularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
insaculi
insaculis
insaculi
insaculem
insaculeu
insaculin
Imperfet
insaculÚs
insaculessis
insaculÚs
insaculÚssim
insaculÚssiu
insaculessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat
insaculat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
insacula

insaculi
insaculem
insaculeu
insaculin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
insaculant
Participi
insaculat
insaculada
insaculats
insaculades