Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
inebrio
inebries
inebria
inebriem
inebrieu
inebrien
Imperfet
inebriava
inebriaves
inebriava
inebriÓvem
inebriÓveu
inebriaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
inebriÝ
inebriares
inebriÓ
inebriÓrem
inebriÓreu
inebriaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
inebriar
inebriar
inebriar
inebriar
inebriar
inebriar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
inebriarÚ
inebriarÓs
inebriarÓ
inebriarem
inebriareu
inebriaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
Condicional
inebriaria
inebriaries
inebriaria
inebriarÝem
inebriarÝeu
inebriarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
inebri´
inebri´s
inebri´
inebriem
inebrieu
inebri´n
Imperfet
inebriÚs
inebriessis
inebriÚs
inebriÚssim
inebriÚssiu
inebriessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat
inebriat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
inebria

inebri´
inebriem
inebrieu
inebri´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
inebriant
Participi
inebriat
inebriada
inebriats
inebriades