Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
incloc
inclous
inclou
incloem
incloeu
inclouen
Imperfet
inclo´a
inclo´es
inclo´a
incloÝem
incloÝeu
inclo´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
incloguÝ
inclogueres
incloguÚ
incloguÚrem
incloguÚreu
inclogueren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
incloure
incloure
incloure
incloure
incloure
incloure
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
inclourÚ
inclourÓs
inclourÓ
inclourem
incloureu
inclouran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
Condicional
inclouria
inclouries
inclouria
inclourÝem
inclourÝeu
inclourien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
inclogui
incloguis
inclogui
incloguem
inclogueu
incloguin
Imperfet
incloguÚs
incloguessis
incloguÚs
incloguÚssim
incloguÚssiu
incloguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s
incl˛s

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
inclou

inclogui
incloguem
incloeu
incloguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
incloent
Participi
incl˛s
inclosa
inclosos
incloses