Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imposto
impostes
imposta
impostem
imposteu
imposten
Imperfet
impostava
impostaves
impostava
impostÓvem
impostÓveu
impostaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
impostÝ
impostares
impostÓ
impostÓrem
impostÓreu
impostaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
impostar
impostar
impostar
impostar
impostar
impostar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
impostarÚ
impostarÓs
impostarÓ
impostarem
impostareu
impostaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
Condicional
impostaria
impostaries
impostaria
impostarÝem
impostarÝeu
impostarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imposti
impostis
imposti
impostem
imposteu
impostin
Imperfet
impostÚs
impostessis
impostÚs
impostÚssim
impostÚssiu
impostessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat
impostat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
imposta

imposti
impostem
imposteu
impostin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
impostant
Participi
impostat
impostada
impostats
impostades