Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imito
imites
imita
imitem
imiteu
imiten
Imperfet
imitava
imitaves
imitava
imitÓvem
imitÓveu
imitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
imitÝ
imitares
imitÓ
imitÓrem
imitÓreu
imitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
imitar
imitar
imitar
imitar
imitar
imitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
imitarÚ
imitarÓs
imitarÓ
imitarem
imitareu
imitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
Condicional
imitaria
imitaries
imitaria
imitarÝem
imitarÝeu
imitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imiti
imitis
imiti
imitem
imiteu
imitin
Imperfet
imitÚs
imitessis
imitÚs
imitÚssim
imitÚssiu
imitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat
imitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
imita

imiti
imitem
imiteu
imitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
imitant
Participi
imitat
imitada
imitats
imitades