Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imbueixo
imbueixes
imbueix
imbu´m
imbu´u
imbueixen
Imperfet
imbu´a
imbu´es
imbu´a
imbuÝem
imbuÝeu
imbu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
imbuÝ
imbu´res
imbuÝ
imbuÝrem
imbuÝreu
imbu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
imbuir
imbuir
imbuir
imbuir
imbuir
imbuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
imbuirÚ
imbuirÓs
imbuirÓ
imbuirem
imbuireu
imbuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
Condicional
imbuiria
imbuiries
imbuiria
imbuirÝem
imbuirÝeu
imbuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imbueixi
imbueixis
imbueixi
imbu´m
imbu´u
imbueixin
Imperfet
imbuÝs
imbu´ssis
imbuÝs
imbuÝssim
imbuÝssiu
imbu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t
imbu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
imbueix

imbueixi
imbu´m
imbu´u
imbueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
imbuint
Participi
imbu´t
imbu´da
imbu´ts
imbu´des