Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imanto
imantes
imanta
imantem
imanteu
imanten
Imperfet
imantava
imantaves
imantava
imantÓvem
imantÓveu
imantaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
imantÝ
imantares
imantÓ
imantÓrem
imantÓreu
imantaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
imantar
imantar
imantar
imantar
imantar
imantar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
imantarÚ
imantarÓs
imantarÓ
imantarem
imantareu
imantaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
Condicional
imantaria
imantaries
imantaria
imantarÝem
imantarÝeu
imantarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
imanti
imantis
imanti
imantem
imanteu
imantin
Imperfet
imantÚs
imantessis
imantÚs
imantÚssim
imantÚssiu
imantessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat
imantat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
imanta

imanti
imantem
imanteu
imantin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
imantant
Participi
imantat
imantada
imantats
imantades