Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ilˇlusiono
ilˇlusiones
ilˇlusiona
ilˇlusionem
ilˇlusioneu
ilˇlusionen
Imperfet
ilˇlusionava
ilˇlusionaves
ilˇlusionava
ilˇlusionŕvem
ilˇlusionŕveu
ilˇlusionaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ilˇlusioní
ilˇlusionares
ilˇlusionŕ
ilˇlusionŕrem
ilˇlusionŕreu
ilˇlusionaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ilˇlusionar
ilˇlusionar
ilˇlusionar
ilˇlusionar
ilˇlusionar
ilˇlusionar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ilˇlusionaré
ilˇlusionarŕs
ilˇlusionarŕ
ilˇlusionarem
ilˇlusionareu
ilˇlusionaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
Condicional
ilˇlusionaria
ilˇlusionaries
ilˇlusionaria
ilˇlusionaríem
ilˇlusionaríeu
ilˇlusionarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ilˇlusioni
ilˇlusionis
ilˇlusioni
ilˇlusionem
ilˇlusioneu
ilˇlusionin
Imperfet
ilˇlusionés
ilˇlusionessis
ilˇlusionés
ilˇlusionéssim
ilˇlusionéssiu
ilˇlusionessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat
ilˇlusionat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ilˇlusiona

ilˇlusioni
ilˇlusionem
ilˇlusioneu
ilˇlusionin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ilˇlusionant
Participi
ilˇlusionat
ilˇlusionada
ilˇlusionats
ilˇlusionades