Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ilˇlumino
ilˇlumines
ilˇlumina
ilˇluminem
ilˇlumineu
ilˇluminen
Imperfet
ilˇluminava
ilˇluminaves
ilˇluminava
ilˇluminŕvem
ilˇluminŕveu
ilˇluminaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ilˇluminí
ilˇluminares
ilˇluminŕ
ilˇluminŕrem
ilˇluminŕreu
ilˇluminaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ilˇluminar
ilˇluminar
ilˇluminar
ilˇluminar
ilˇluminar
ilˇluminar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ilˇluminaré
ilˇluminarŕs
ilˇluminarŕ
ilˇluminarem
ilˇluminareu
ilˇluminaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
Condicional
ilˇluminaria
ilˇluminaries
ilˇluminaria
ilˇluminaríem
ilˇluminaríeu
ilˇluminarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ilˇlumini
ilˇluminis
ilˇlumini
ilˇluminem
ilˇlumineu
ilˇluminin
Imperfet
ilˇluminés
ilˇluminessis
ilˇluminés
ilˇluminéssim
ilˇluminéssiu
ilˇluminessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat
ilˇluminat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ilˇlumina

ilˇlumini
ilˇluminem
ilˇlumineu
ilˇluminin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ilˇluminant
Participi
ilˇluminat
ilˇluminada
ilˇluminats
ilˇluminades